2014 m. spalio 16 d., ketvirtadienis

Poros santykių priešai ir draugai


Poros santykiai yra pakankamai trapi sistema. Kartais užtenka vos mėnesio laiko neteikiant jokio dėmesio santykiams ir juos panuodijant sunkiomis emocijomis (konfliktais, išsiliejimais vienas ant kito) ir pora atsiduria ant skyrybų slenksčio. Net daug visko kartu patyrusios poros nėra saugios, tačiau tokios poros paprastai būna pačio gyvenimo išmokytos – apleisi santykius ir gali su jais atsisveikinti. Žinoma, kalba eina apie darnius, harmoningus santykius, o ne apie gyvenimą kartu iš baimės ar įpratimo.


Daliai žmonių darnių santykių palaikymas pavyksta kone natūraliai. Bendri interesai, geras pavyzdys atsineštas iš šeimų, kuriose augo, didesnių emocinių ir psichologinių traumų nebuvimas labai palengvina santykių kūrimą. Deja, ne visiems taip pasisekė, tad likusioms poroms, nesiliaujančioms brūžinti aštrių kampų vienas į kitą, tenka prisiminti reguliariai rūpintis santykiais arba susitaikyti su mintimi, kad jie ilgai netruks. Bent jau malonumas būti kartu tikrai ženkliai sumažės jeigu netaps nuoskaudų ir pykčio jausmais vienas kitam.


Jaunoms, šviežioms poroms paprasčiau – su gamtos vis dar teikiama pagalba jie gali jau dabar statyti tvirtą pagrindą būsimiems santykiams kol šie dar neužsinešė nuoskaudomis ir nepasitenkinimu. Ilgiau pragyvenus kartu paprastai sunkių jausmų vienas kitam išvengti sunku arba jie nuryjami ir “susitaikoma” su esama situacija kol taurė nepersipildo. Deja, psichologai patvirtins, kad dauguma į konsultacijas ateinančių porų yra tokioje situacijoje, kur kažką išgelbėti praktiškai neįmanoma.
Kokie yra didžiausi priešai santykiuose, taip užteršiantys šiltus jausmus? Pirmas ir dažnai pagrindinis – nesugebėjimas komunikuoti tarpusavyje. Vienas iš darnių santykių pagrindų – duoti vienas kitam tai, ko jam ir jai labiausiai reikia ir taip, kaip reikia. Kiekvienas ateiname į santykius ne tik duoti, bet ir gauti (deja, kartais netgi daugiau gauti nei duoti). Didžiausia daroma klaida pas daugelį porų – vienas kitam duodam tai, ko norim patys ir taip, kaip patinka mums, o paprašyti ir pasakyti, kaip norėtume gauti iš partnerio, nesugebame. Taip ir prasideda: moteris nori, kad vyras dažniau ją apkabintų, vyras nori, kad moteris duotų jam bent valndą kasdien pabūti ramiai ir nejudinamam. Rezultate arba abu laiko savyje nepasitenkinimą, kad negauna to, ko nori, arba moteris neatlimpa nuo vyro duodama jam švelnumą (kurio reikia jai), o vyras palaiko atstumą nuo moters, kad ši galėtų pabūti su savimi (ko reikia jam). Toks žaidimas gali vykti kiekviename žingsnyje ir kelti nuolatinius konfliktus. Kai kam yra tikras menas suvokti, kad partneris turi skirtingus norus, poreikius ir būdus jiems patenkinti, tačiau daug dažniau pora paprasčiausiai neišsiaiškina kas kam patinka ir kaip, o kas ir kaip – nepatinka. Išeitis – pasakoti apie save ir klausti partnerio ko ir kaip jis/ji norėtų: žinutės kartą per dieną su klausimu kaip sekasi, apkabinimo gryžus iš darbo nekamantinėjant kodėl tokia bloga nuotaika, kokie prisilietimai yra malonūs, o kokie – ne ir tt. Jei partneris negali atsakyti į abstraktų klausimą (pasakyk, kas tau patinka?), galite bandyti kažką naujo ir klausti, ar taip jam ar jai gera, erzina ar neturi reikšmės? Išsiaiškinkite kas patinka ir nepatinka jums ir informuokite savo antrą pusę.
Antras – nurytos nuskaudos ir nepasitenkinimai, kurie arba atitolina partnerius vienas nuo kito arba vienu metu išsilieja viskas, kas susikaupė per ilgesnį laiką ir nuodija santykius. Ką daryti? Išsakyti iš karto, kad partneris jus skaudina ir kaip jaučiatės. Geriau viena nedidelė nuskaudėlė išsakyta dabar, negu visas tuntas susikaupusių per ilgą laiką. Prisiminkite savo paskutinį audringesnį konfliktą (jei tokių turite) ir pastebėsite, kad kaltinimai vienas kitam pabyra toli gražu ne tik už konkrečią situaciją, bet už visą jūsų, kaip poros gyvenimą. Tiems, kas jau turi visą kolekciją tokių nuoskaudų, pats laikas poros terapijai pats specialistus, nes vieni vargu ar susitvarkysite.
Trečias – santykių gerbūvio palaikymo stoka. Tai, kas palaiko santykių gerbuvį, yra geriausi jų draugai padedantys porai atlaikyti ir didžiausius iššūkius. Pirmas jų – pasimatymai kad ir po dešimt metų santuokos. Nedaug kas taip gerai stiprina poros ryšį, šviežina santykius ir įneša į juos žaisminguo bei gaivos, kaip geras laiko leidimas kartu. Nereikia išradinėti dviračio – darykite tai, ką darėte vos susipažinę ir kas vertė gerai jaustis vienas kito kompanijoje. Svarbiausia – tik dviese ir taip, kad abiems būtų gera (jokių rimtų pokalbių, jokių reikalų sprendimų ar santykių aiškinimosi jei nenorite iki galo numarinti šiltų jausmų vienas kitam). Antras geriausias santykių draugas – dėmesys vienas kitam tinkama forma. Apie tinkamą formą jau kalbėjome – taip, kaip patinka partneriui ir kas jam ar jai patinka. Kažkam tai šiltas žodis, kažkam apkabinimas, kažkam linksma ar romantiška žinutė… Tai nuolatiniai mažyčiai įrodymai, kad “tu man svarbi/-us, aš galvoju apie tave ir tu man rūpi”. Trečias – pastovumas. Jei santykių priežiūra ir rūpesčiu vienas kitu užsiimsite tik prie progos, tai tas pats kaip nedarytumėte nieko. Mes visi kiekvieną mielą dieną norime žinoti, kad kažkam nuoširdžiai rūpime ir esame svarbūs. Jei pomidorus šiltnamyje laistysite tik kartkartėm, nesitikėkite gero derliaus, jo gali iš viso nebūti, tad radę išdžiūvusius stagarus nesistebėkite.
Visos aukščiau pateiktos idėjos nebūtinai veiks visose porose. Kartais žmonės sukuria porą su savo fantazijų vaisiumi kito žmogaus kūne ir bando išspausti santykius ten, kur jie niekada net nesimezgė. Tačiau tiems, kas turi artimus santykius ir yra apibusiai patenkinti vienas kitu (ar bent jau kažkada buvo), visų šių idėjų praktikavimas poroje paruoš santykius gyvenimo iššūkiams, o rūpestis santykiais ir vienas kitu taps kasdieniu įpročiu padedančiu ir toliau jausti malonumą būnant kartu.

2014 m. spalio 13 d., pirmadienis

Šalin rudeninę depresiją! 20 būdų, kaip išgyventi rudenį

Lietus, apsiniaukęs dangus ir pilkos spalvos rudenį daugelį žmonių prislegia arba net iššaukia depresiją. Daromės irzlūs, apatiški, auga svoris ir panašiai, kaip viso to išvengti?

Tam, kad apsisaugotumėme nuo blogos nuotaikos, ieškome įvairiausių būdų: vieni užsiiminėja joga, kiti – susiranda naujų hobių, treti – sureguliuoja mitybą ir panašiai. Šiame straipsnyje rasite net 20 paprastų būdų, kaip rudenį nepasiduoti depresijai ir išlaikyti puikią formą

Džiaukitės Saule

„Seasonal affective disorder“ – sutrikimas, kuris rudenį žmonėms sukelia blogą nuotaiką, ne veltui sutrumpintai vadinamas SAD (angl. liūdnas). Kiekvienais metais šis sutrikimas paveikia milijonus žmonių visame pasaulyje. Jo galite išvengti leisdami laiką Saulėje arba kambaryje sėdėdami kuo arčiau lango.

Vartokite kuo daugiau citrusinių vaisių

Mokslininkai, tiriantys depresiją, nustatė, kad citrusiniuose vaisiuose yra aromatų, keliančių nuotaiką. Lankydamiesi parduotuvėje, nepamirškite prigriebti citrinos ar apelsino arba tiesiog nusipirkite citrusinių vaisių aliejaus ir lašelį užlašinkite ant nosinaitės.

Eikite pasivaikščioti

Vaikščiojimo ritmika turi „pažadina“ jūsų smegenis, sumažina nervinę įtampą ir padeda geram miegui. Pasistenkite kiekvieną dieną pasivaikščioti bent po pusvalandį.

Laikykitės rutinos

Taip, ruduo yra tas metas, kai rutina jums padės susikoncentruoti. Susirašykite svarbiausius darbus užrašų knygutėje. Pasistenkite atlikti visus darbus ir netinginiaukite.

Juokitės ir dar kartą juokitės

Juokas yra geriausias būdas sumažinti stresą sukeliančių hormonų kiekį organizme. Ir ne tik – juokas dar stiprina ir imunitetą. Jeigu aplinka nėra tokia linksma, kaip norėtųsi, žiūrėkite komedijų, skaitykite juokelius internete, susitikite su žmonėmis, kurių humoro jausmas jums yra artimesnis.

Venkite idealizmo

Ruduo nėra tas metas, kada reikėtų persistengti ir viską tarsi apsėstiems daryti po tris kartus. Neatsisakykite gyvenimo idealų, karjeros siekių ir panašiai, tiesiog idealizmą palikite už durų smulkmenose.

Išeikite iš namų

Pasistenkite neužsidaryti tarp keturių sienų. Buvimas vienoje vietoje taip pat labai greitai gali prislėgti. Nueikite į mėgstamos grupės koncertą, pavalgykite mėgstamame bare ar restorane ar panašiai.

Mažiau technologijų

XXI a. yra tiesiog perkrautas įvairiausių buitį lengvinančių technologijų. El. laiškai, telefono skambučiai pakelia adrenalino lygį. Žinoma, tai labai greitai išvargina ir sukelia stresą. Atsisakykite technologijų ten, kurios nėra būtinos. Pavyzdžiui, grįžę namo po darbo, pasistenkite daugiau nenaudoti kompiuterio, o pabendrauti gyvai, susitvarkyti namus ar tiesiog paskaityti knygą.

Aštrus maistas – geras maistas

Aštrus maistas organizme sukelia chemines reakcijas, kurios „sužadina“ euforijos būseną. Todėl gamindami nepamirškite žiubsnelio aštresnių prieskonių.

Pagardinkite gyvenimą medumi

Medus yra puikus natūralus saldiklis. Jis ne tik patenkins smaližiaus apetitą, bet ir suteiks energijos. Be to, tyrimai rodo, kad metus stipriną imuninę sistemą ir mažiną bakterijų kiekį kraujyje. Patarimas: kuo tamsesnis natūralus metus – tuo geriau.

Pusryčiai prieš kavą

Kofeinas tuščiam skrandžiui pakelia kraujo lygį organizme, tai gali sukelti dėmesio sutrikimus ir irzlumą. Kad ir kaip skubate rytais, prieš kavą visuomet suvalgykite bent jau indelį jogurto.

Masažuokite ir masažuokitės

Žmogaus kūne, ypatingai ausų speneliuose yra krūvos receptorių, kurių masažavimas atpalaiduos ir padės lengviau susitvarkyti su stresinėmis situacijomis. Įkalbėkite savo antrąją pusę bent porą kartų per mėnesį pasidaryti masažo seansus.

Seksas – vietoje vitamino C

Ekspertų teigimu, seksas ne tik pakelia nuotaiką, pasitikėjimą savimi, bet ir mažina stresą, įtampą, pakelia nuotaiką ir stiprina imunitetą! Orgazmas pakelia endorfinų kiekį kraujyje, kas garantuoja ramų miegą.

Pasigarsinkite muziką!

Jaučiatės suirzę? Pasiklausykite savo mėgstamos muzikos ir pasistenkite tai padaryti kuo garsiau (jeigu esate darbe – užsidėkite ausines). Muzika padeda kraujui lengviau cirkuliuoti kūne, tai ne tik jus nuramins, bet ir bus itin sveika širdžiai.

Smaližiaukite

Saldumynai, ypatingai šokoladas, kelia nuotaiką. Yra gausybė žmonių, kurie savo dieną pradeda šokolado gabaliuku. Žinoma, nepersistenkite, nepersivalgykite, o tiesiog pasistenkite smaguriauti saikingai. Jeigu nemėgstate šokolado, jums padės vaisių pyragas ar salotos, kuriose bus melionų arba mangų.

Sportuokite

Aišku, kai stresuojate ar jaučiatės blogai, sportas atrodo paskutinis dalykas, kurį norėtumėte daryti, tačiau jeigu prisiversite – maloniai nustebsite rezultatais. Tyrimai rodo, kad paprasčiausi pratimai iš ryto gali pakelti nuotaiką net 12 valandų.

Nepersidirbkite

Jūsų dienotvarkėje privalo būti poilsio laikas, skirtas jūsų pomėgiams ar šeimos nariams. Dieną dirbkite, o vakare – ilsėkitės. Jeigu tai atrodo neįmanoma – įdėmiai peržiūrėkite savo tvarkaraštį – galbūt tiesiog nemokate planuoti savo laiko? Susidėkite prioritetus ir suplanuokite laiką protingai.

Planuokite atostogas

Bent penkios atostogų dienos tiesiog stebuklingai kelia nuotaiką. Tačiau pasirodo, ir atostogų planavimas padeda atsipalaiduoti. Netempkite gumos ir išnaudokite atostogų galimybę. Prisiminkite, kad svajonių atostogas galima suplanuoti ir su mažesniu biudžetu.

Mąstykite pozityviai

Atrodo, kritinėse situacijose tiesiog neįmanoma išlikti optimistiškam, tačiau kad ir kokia kebli būtų situacija – ji visada turės išeitį. Pasitikėkite savimi ir kliūtį priimkite kaip išbandymą ir savęs stiprinimą. Įgauta patirtis jums padės ateityje.

O kaip jūs kovojate su slogia rudenine nuotaika? Galbūt turite savo patarimų, kuriais norite pasidalinti su kitais?




Tibetietiškas organizmo jaunystės receptas

Jis puikus tuo, kad gerina ir greitina medžiagų apykaitą, saugo nuo riebalų sankaupų, kraujagyslės tampa elastingesnės, sumažėja įvairių ligų, tokių kaip, tarkime, infarkto, hipertonijos, sklerozės rizika. Apskritai pagerėja bendra organizmo būklė, paaštrėja regėjimas, o svarbiausia, tampame jaunesnės ir žvalesnės.
Nuo ko pradėti?
Reikia 4 žolelių mišinio: ramunėlių, jonažolių, šlamučių ir beržų pumpurų. Juos paimkite lygiomis dalimis, geriausia, po 100 g ir gerai permaišykite, kad pasiskirstytų tolygiai.
Tuomet 1 valg. š. žolelių mišinio užpilkite 0,5 l verdančio vandens ir palikite pastovėti termose 3-4 valandas. 1 stiklinę nuoviro gerkite prieš miegą, pagardindamos, jeigu reikia, šaukšteliu medaus. Žinoma, nepamirškite jo perkošti.
Ryte taip pat išgerkite 1 stiklinę, likus pusvalandžiui iki valgio. Tokio procedūrų kurso laikykitės iki kol baigsis žolelių mišinys.


Skaitykite daugiau: http://www.15min.lt/ji24/straipsnis/virtuve/sveika-mityba/tibetietiskas-organizmo-jaunystes-receptas-728-351644#ixzz3G399eshz 

Jaunystės eliksyro receptas

4/5 stiklinės linų sėmenų aliejaus,
4 citrinos,
3 tokio pat dydžio česnako galvutės,
1 kg medaus.
Mėsmale sumalti nuluptas česnako skilteles, 2 citrinas su visa odele ir 2 – be. Šią masę sumaišyti su aliejumi bei medumi, supilti į stiklainį ir užsukti dangteliu. Laikyti šaldytuve.
Vartoti po 1 valgomąjį šaukštą 3 kartus per dieną likus pusvalandžiui iki valgio. Eliksyrą galima vartoti nuolat, retkarčiais darant 1 savaitės pertrauką.
Nekeista, kad toks mišinys padeda organizmui, komentuoja medikai. Linų sėmenų aliejus – augalinės kilmės hormonas, kuris tirpdo cholesterolio plokšteles, kartu su citrina valo tulžies latakus. O juk tulžis – pagrindinis mūsų jaunystės generatorius. Vitaminas C iš citrinos – puikus antioksidantas. Jis stiprina imunitetą, kraujagyslių sieneles. Česnakas valo kraujagysles, o medus tomis kraujagyslėmis nešioja maistą – mikrolementus, kurie atstato ir atjaunina organizmą.